Čína bez Švédskeho veľvyslanca

Incident sa začal účtom stretnutia Angela Guiho, ktorého otec Gui Minhai, 54 rokov, údajne unesol čínskymi agentmi v roku 2015. Pán Gui bol jedným z piatich kníhkupcov so sídlom v Hongkongu.
 
Pani Guiová, ktorá študuje za doktorát na Cambridgeskej univerzite a kampaňou za vydanie svojho otca, napísala, že ju minulý mesiac oslovila pani Lindstedtová s pozvánkou na stretnutie so skupinou čínskych podnikateľov, ktorí uviedli, že majú spojenie s čínskym komunistom party.

hong kong
 
Pani Guiovu správu o stretnutí, ktorá bola zverejnená na blogovacej lokalite Medium, opísala "neskutočný zážitok" koncom januára, o ktorom uviedla, že sa konalo v priebehu dvoch dní.
 
Podľa pani Guiovej sa jej pani Lindstedtová obrátila na to, aby uviedla, že existuje "nový prístup" k prípadu otca. "Veľmi to nevysvetlila, ale povedala, že existujú nejaké podnikateľky, o ktorých si myslela, že by mohli pomôcť, a že sa s mnou chceli stretnúť v Štokholme," napísala pani Guiová.
 
Letela do Štokholmu a odišla do hotela, kde sa dohodli. Odtiaľ sa dostala do hotelového salónika v hoteli, povedala s obchodníkmi a pani Lindstedtovou.
 
"Bolo veľa vína, veľa ľudí a veľa čudných otázok," napísala pani Guiová.
 
"Ale pretože veľvyslanec Lindstedt bol prítomný a zdanlivo podporoval to, čo sa deje, stále som predpokladal, že to iniciovalo švédske ministerstvo zahraničných vecí."
 
Povedala, že jeden z podnikateľov ju podnietil, aby prijala dohodu, v ktorej by jej otec prišiel do súdneho procesu a mohol by byť odsúdený na "niekoľko rokov" vo väzení a na oplátku zastavila akúkoľvek publicitu okolo zadržania otca.
 
Podľa vyjadrenia pani Guiovej pani Lindstedtová podporila dohodu a povedala jej, že Čína "prijala novú diplomatickú líniu" a že ak by jej reklama pokračovala, mohla by Čína "potrestať Švédsko".
 
Po vystúpení pani Gui sa vrátila do Veľkej Británie a kontaktovala švédske ministerstvo zahraničných vecí. Bolo povedané, že kancelária nepoznala nič o dohode alebo dokonca, že pani Lindstedtová bola v krajine.
 
Švédske ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo BBC, že nemá žiadne predchádzajúce informácie o stretnutí a uviedla, že pani Lindstedt bola predmetom interného vyšetrovania.

švédsko
 
V januári bolo oznámené, že pani Lindstedtová sa v marci začne venovať novej vláde a bude pracovať na plnení cieľov globálnej udržateľnosti. Ministerstvo zahraničných vecí nekomentovalo, či by jej odvolanie do Švédska ovplyvnilo toto vymenovanie.
 
Kto je Gui Minhai?
Chystal sa na dovolenke v Thajsku v roku 2015 a neskôr sa objavil v čínskej štátnej televízii, kde mu bolo ukázané, že sa priznal k incidentu v roku 2003 v Ningbo.
 
Bol jedným z piatich mužov spojených s kníhkupectvom Causeway Bay a vydavateľstvom Mighty Current v Hongkongu, ktoré zmizli v období medzi októbrom a decembrom 2015. Všetkých päť neskôr sa znova objavilo vo väzbe na pevninskej Číne. Mighty Current publikoval tenko zahalené, často ohľaduplné záznamy o živote čínskych vodcov.

Čína bez Švédskeho veľvyslanca
3.3 (65%)4