Doprajte si aj v lete pokojný spánok

Pokojný spánok je základ, bez neho sa život mení na hotové peklo a dlhodobý spánkový deficit dokonca ohrozuje naše zdravie. Môžeme si tým privodiť aj veľmi závažné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť aj trvalú invaliditu, alebo môžu končiť fatálne. V súčasnej populácii prevláda deficit magnézia, niektorí odborníci tvrdia, že sa to týka až troch štvrtín populácie, a práve nedostatok horčíka je zodpovedný za mnoho zdravotných problémov vrátane nespavosti, prerušovaného spánku a pocitu únavy po prebudení. Správne by sme sa mali ráno cítiť svieži a odpočinutí, ale ak to tak nie je, začnite pátrať po príčinách, ktoré za to môžu. Okrem horčíka je za nekvalitný spánok zodpovedný aj stres, vyvolaný nadmerným hlukom, svetlom a vysokou teplotou.

klimatizácia na dome

Ak si teraz odmyslíme hluk a nevhodné osvetlenie, čo sa dá pomerne ľahko riešiť dôkladnejším zatienením a odhlučnením miestnosti, prípadne presťahovaním mimo rušných mestských zón, s vysokými teplotami si dokáže efektívne poradiť iba klimatizácia do bytu v Bratislave.

klimatizácia v byte

S klimatizovaným vzduchom si väčšina z vás bude zrejme spájať komfortný pobyt v obytnom priestore v priebehu dňa, ale najdôležitejší zo všetkého je spánok. Klimatizácia by teda mala v prvom rade vychladiť miestnosť tak, aby sa v spálni dalo dobre spať, aby bol spánok neprerušovaný, a aby ste sa ráno cítili svieži. Zariadenie by tiež nemalo byť hlučné, toto sa stáva napríklad pri prenosných klimatizáciách, ktoré majú kompresorovú chladiacu jednotku umiestnenú v miestnosti, a tá je pochopiteľne veľmi hlučná a nedá sa pri tom spať.

Hlučnosť klimatizácií inštalovaných profesionálnymi firmami je ale spravidla veľmi nízka, až zanedbateľná, pretože sa jedná o splitové systémy, s chladiacim kompresorom umiestneným na balkóne alebo na vonkajšom obvodovom murive rodinného či bytového domu, a vo vnútornom prostredí sa nachádza iba ventilátor.