Cestovanie so psom

Pes je náš najlepší priateľ. Nie je divu, že ho väčšina ľudí so sebou berie aj na dovolenku. Na čo všetko treba myslieť predtým ako vycestujete?
Pas spoločenského zvieraťa je potrebný ak cestujete do krajín EÚ. Nachádzajú sa v ňom údaje majiteľa, ale aj očkovania, odčervenia a číslo čipu. Podmienky vstupu do krajín mimo EÚ sa rôznia a je preto potrebné si ich zistiť vopred. Vybavíte ho u veterinára za malý poplatok. Podmienkou na vydanie pasu je čipovanie.
Ochrana pred hmyzomje rovnako veľmi dôležitá. Je treba zohľadniť destináciu vašej dovolenky, ale jednoznačne sa odporúča pri vstupe do tropických krajín psíka ošetriť proti srdcovým červom. Toto ošetrenie sa robí raz pred vycestovaním a raz po príchode naspäť kvapnutím pipety medzi lopatky. Na toto treba preto myslieť vopred.cestování se psem.jpg
Potvrdenie od veterinára, že je váš psík zdravý. Nesmie byť staršie ako 3 dni a píše sa do pasu.
Krmivo v dostatočnom množstve. Počas cesty je lepšie, ak váš psík cestuje s prázdnym žalúdkom. Odporúčame zobrať si dostatok krmiva, na ktoré je pes zvyknutý na dobu trvania vašej dovolenky. Predídete tak žalúdočným a črevným komplikáciám, ktoré by vám mohli znepríjemniť dovolenku.
Drobnosti ktoré sa hodia. Napríklad suchá savá handrička na utieranie prípadných nehôd, igelitové sáčky vo väčšom množstve kvôli zbieraniu výkalov. Hodí sa tiež cestovná (skladacia) miska na vodu a vlhčené utierky. Tie sa hodia ako pre ľudí tak pre vášho zvieracieho parťáka.stopař.jpg
Rezervný obojok a vodidlo. Nechcete predsa, aby sa vám psík niekde stratil.
Za úvahu tiež stoja GPS lokátory, ktoré môžu byť neoceniteľným pomocníkom v prípade, že sa dostanete do neočakávanej situácie (budete so psom rozdelení kvôli evakuácií, budete ho musieť vypustiť alebo sa jednoducho stratí).
Obľúbenou dekou či hračkou spríjemníte štvornohému kamarátovi pobyt v preňho neznámom prostredí.

Publikováno v Nezařazené