Chrupavka zo žraloka – zázrak alebo reklamný ťah?

Žralok je obávaným neobmedzením kráľom vodnej ríše. Ide o prírodou perfektne vybaveného zabijaka, ktorý vo svojom prostredí nemá rovnocenného súper (okrem ďalšieho žraloka). Aj napriek tomu jeho počty klesajú a hlavnou príčinou sú ľudia.

žralok

Žraločia chrupavka
Na konci minulého storočia prebehla svetom správa, že žralok nedostane nikdy rakovinu. Fáma, ktorej uveril celý svet. Do popredia bežných ľudí sa vďaka tomu dostal produkt s názvom žraločia chrupavka. Je vyrobený z chrupaviek, pečene, plutiev týchto tvorov. Začal sa hromadne odporúčať ako výživový doplnok v boji s rakovinou. Všetko ale zbytočne. Súčasná veda a pozorovania vyvrátili mylnú fámu o žralokoch a rakovine.

Rakovina u žralokov bola objavená, potvrdená a aj zdokumentovaná. Toto zviera môže trpieť niekoľkými desiatkami druhov onkologických ochorení.
Extrakty, ktoré sa z chrupavky tohto tvora získavajú nemajú žiaden vplyv na rakovinové nádory. Neničia ich. Majú schopnosť zabraňovať tvorbe krvných ciev, ale vplyv na už existujúci nádor nemajú. Môžu byť vhodné ako prevencia pred vznikom rakovinového ochorenia, prípadne zabrániť rastu začínajúceho nádoru ale na tieto tvrdenia je málo vedeckých dôkazov. Na liek na liečbu onkologických chorôb si budeme musieť ešte počkať.

Veľkosť molekúl bielkovín v tomto výživovom doplnku stravy je pre ľudský organizmus takmer nestráviteľná. Bez porušenia trávením prejdú našim organizmom.

strava

Účinky na organizmus
Žraločia chrupavka predsa len na ľudský organizmus priaznivý účinok má. Obsahuje látky, ktoré potrebujú naše kĺby. Zlepší našu pohyblivosť, zmierni osteoporózu, bolesť chrbtice a pomôže nám s reumou a artritídou.
Obsahuje veľké množstvo vápnika – preto sa odporúča užívať ju ženám v menopauze.
Tento produkt má priaznivý vplav aj na imunitný systém. Posilňuje ho, zabraňuje prepuknutiu infekcií a zrýchľuje hojenie rán.
Žraločia chrupavka nedokáže zázraky. Nezbaví vás nádorov a nevylieči z rakoviny. Netreba veriť všetkému čo počujete.