Prečo by ste mali čítať

Čítanie by sme mohli označiť za záľubu, ktorá má hneď viacero výhod. Ak už ku knižným fanúšikom patríte, prečítajte si čo všetko v skutočnosti pre seba robíte. Pokiaľ ste tejto vášni ešte neprepadli, možno pochopíte, že by ste to mali rýchlo zmeniť.

čtení
 

  • Pri čítaní zvyšujeme svoje IQ. Áno, aj na ňom sa dá pracovať, takže ak vám niekto povedal, že IQ je nemenné, klamal vám. Práve čítanie patrí k aktivitám, ktoré naňho majú priamy a veľmi výrazný vplyv. Nemusíte siahnuť iba po knihách. Čítajte články na internete, časopisy, alebo iba krátke brožúry so zaujímavými informáciami.

 bible

  • Máte problémy so slovenčinou? Ak patríte k tým menej šťastným, ktorí mali z diktátov horšie známky, vedzte že obyčajné čítanie vám pomôže mimoriadne sa zlepšiť v gramatike. Tým, že do svojho mozgu neustále ukladáte celé vety, slovné spojenia a jednotlivé slová, podvedome sa vám doňho vryje aj ich správne písanie.

 

  • Čítanie výrazne ovplyvňuje našu pamäť. Samozrejme tým pozitívnym smerom. Nemusíte sa na to nijako sústrediť, ale pravidelným dodávaním nových informácii do mozgu, ho prirodzene trénujete. Takže pri pravidelnom čítaní sa vám časom vaša pamäť môže zlepšiť aj o niekoľko desiatok percent.

 

  • Hovoríme o  jednom z najlepších možností ako zlepšiť svoju slovnú zásobu. V podstate asi neexistuje lepší spôsob. Ak pri svojom čítaní natrafíte na výrazy, ktorým nerozumiete, hoďte si ich do internetového vyhľadávača a pozrite sa na ich význam.

 ebook

  • Je jedno aký text zvolíte, ale pri jeho čítaní si precvičujete svoj zrak. Oči sú orgán ako každý iný a preto potrebujú byť aktívne. Aby malo čítanie ten správny efekt, majte pri ňom vhodné svetelné podmienky a príliš to nepreháňajte. Ak budete svoje oči nadmerne namáhať, dostaví sa opačný efekt. V prípade, že máte lekárom predpísané okuliare na čítanie, vždy ich používajte.

 

  • Pri čítaní dobrej knihy sa dokážeme absolútne vžiť do jej príbehu. Hovoríme teda o výbornom spôsobe relaxácie. Ak na pár hodín denne prežívate život niekoho iného, pomôže vám to odreagovať sa od vlastných problémov.