Rekonštruujeme drevený nábytok

Všetko drevené sa dá nádherne zrekonštruovať. Postačí vám brúsny papier, lak, alebo farby na drevo a zopár drobností na ozdobenie. Ak sa vám do rúk dostal kúsok, ktorý istý čas trávilv exteriéri, nechajte ho pred akoukoľvek úpravou poriadne preschnúť v suchej miestnosti.

staré křeslo
 
Začnite brúsením
 
Drevený nábytok najprv obrúste brúsnym papierom s hrubším zrnom. Tak ho zbavíte mechanických nečistôt a poprípade vrchnej vrstvy farby, či laku. Následne použite o čosi jemnejší papier a úplne nakoniec celú plochu prebrúste úplne jemným brúsnym papierom. Tento postup vám zaručí, že zo starého dreva odstránite všetky nečistoty, farby, lak a aj prípadné zárodky plesní.
 
Ošetrenie a úprava
 
Dôležitá nie je iba estetická stránka veci, ale aj funkčnosť. Preto všetko drevo najprv poriadne namorte, naolejujte, alebo navoskujte. Výber je iba na vás. je dobré zvoliť prípravky, ktoré nezmenia farbu nábytku. Poradiť sa môžete priamo v stavebníctve. Keď táto základná vrstva poriadne uschne, môžete aplikovať vrchnú farbu, alebo lak. Záleží to len na tom, či chcete ponechať pôvodnú farbu dreva.
 
Ak sú rúčky na nábytku príliš zničené, odmontujte ich a pripevnite nové. Tieto drevené doplnky zakúpite v galantérii, alebo stavebninách za pár centov.

komoda
 
Hurá do čalúnenia
 
Pokiaľ sa na nábytku nachádzajú textilné časti, pripravte sa na čalúnenie. Nejedná sa o nič náročné. Stačí si vybrať správnu látku, zopár klinčekov určených na tento účel a je hotovo.
Látka by mala byť dostatočne pevná. Príliš jemné materiály by sa mohli rýchlo opotrebovať. Farby by ste mali voliť tmavšie, kvôli znečisteniu. Záleží to najmä od toho, na čo budete konkrétny kúsok využívať.
Časť nábytku, na ktorej sa nachádza kus textílie by sa mala dať v celku vybrať. Je len málo pravdepodobné, že by to nešlo, hlavne ak hovoríme o starších kúskoch. Odmontujte ju opatrne, aby ste nepoškodili ostatné časti nábytku. Následne priložte látku, ktorú poriadne napnite a zo zadnej strany prichytíte klinčekmi, alebo zošívačkou.
Je lepšie keď nábytok najprv obrúsite a nalakujete. Ak by ste začali čalúnením, mohli by ste si novú látku zničiť.