Ako zachrániť textílie, ktoré označkovala vaša mačka

S problémom, kedy vaša mačka, alebo kocúr označkuje močom veci vo vašom byte,  sa stretnete hlavne u samcov, ktorí značkujú všetko okolo seba, a to hlavne počas ruje. Ak sú k tomu ešte nevykastrované, zápach je priam neznesiteľný. Ak sa s podobnou situáciu stretnete aj vy, nemusíte textílie okamžite vyhadzovať. Dajú sa ešte zachrániť, aj keď to nepôjde úplne bez námahy.

kočka
 
Nasledujúce rady platia ako pre koberce, deky, či paplóny, tak aj pre oblečenie,a lebo čokoľvek vyrobené z látky.
 
Rada číslo 1
Pred tým, ako deku, obliečku, alebo paplón vložíte do práčky, ho najprv aspoň na deň vyveste na balkón. Čerstvý vzduch sa postará o časť nepríjemného zápachu.
 
Rada číslo 2
Pomôže aj to, ak textílie namočíte do lavóra s horúcou vodou, do ktorej nasypete jedno vrecúško sódy bikarbóny a asi tri decilitre octu. Oba tieto prostriedky fungujú ako výborné pohlcovače pachov.

kočka v posteli
 
Rada číslo 3
Po tom, ako textil dostatočne vyvetráte a namočíte do octu, ho prepláchnite čistou vodou a namočte opäť do lavóra, kde tento krát prileje trochu aviváže. Pamätajte, že čím voňavejšia, výraznejšia a silnejšia, tým lepšie.
 
Rada číslo 4.
Tak a teraz môžete pristúpiť k praniu. Použite väčšie množstvo pracieho prostriedku aj aviváže. Aj v tomto prípade platí, že by mali byť čo najvýraznejšie. Veľmi dobre fungujú aj vonné guľôčky, ktoré sa sypú priamo do bubna práčky. Skombinujte jednoducho všetko, čo má výraznú vôňu.
 
Rada číslo 5
Ak doma používate sušičku na oblečenie, v prípade označkovaných diek a iných materiálov z textilu, ich najprv vyveste na balkón, alebo záhradu. Nechajte ich na čerstvom vzduchu preschnúť a do sušičky vložte až potom. Ak by ste ich tam vložili hneď, po mačacom moči, by vám zapáchal celý dom.
 
Rada číslo 6
Ak na textile ešte stále cítite pach moču, vyperte ho opätovne. Čím skôr po označkovaní vašim miláčikom, veci vyperiete, tým lepšie. No a v neposlednom rade, všetko perte pri najvyššej možnej teplote.