Úsporné a moderné LED svetlá vo vašej domácnosti

Prakticky každý, kto sa pozrel na súčasný trh s osvetlením si musel všimnúť, že trendom sú hlavne svetlá s úspornými a ekologickými vlastnosťami, ktoré sú špecifické pre technológiu LED (Light Emitting Diode). Dnes je v móde svietiť úspornejšie a hoci zo začiatku led svetlá predstavovali vyššiu investíciu, návratnosť peňazí za pravidelnú úsporu energií je dnes už takmer zaručená a pomerne rýchla. A nie sú to len žiarovky, ktoré boli nahradené touto modernou technológiou, ale prakticky všetky formy interiérových a tiež exteriérových svetiel, známy je napríklad aj led reflektor 100w.

reflektor, led lampa

Poďme sa ale spoločne pozrieť na to najpodstatnejšie. Tým sú konkrétne vlastnosti, ktoré budú špecifické pre používanie led svetiel vo vašej domácnosti.

Ako už bolo spomenuté, s takýmto využitím sa spája hlavne pravidelná úspora elektrickej energie. Konkrétne v porovnaní napr. s klasickou žiarovkou sú svetlo emitujúce diódy úspornejšie až o 90%!

  • Je to spôsobené tým, že 4 W dióda dokáže spoľahlivo nahradiť 40 W žiarovku.

Vravíme teda o viac efektívnej ceste pravidelného svietenia a významným faktorom je určite aj životnosť týchto moderných produktov, ktorá sa v priemere odhaduje na 50 000 až 100 000 hodín žiarenia. A ak porovnávame klasické žiarovky s týmito novšími, hodí sa poukázať aj na ďalší fakt.

  • Led žiarovka spotrebuje 80 % energie do svetla a len ostatných 20 % ide do tepla. Je to takmer presný opak pomeru, ktorý predstavovali staré rozpálené žiarovky.

žiarovka na stole

Výhodou týchto úsporných svetiel s vyššou životnosťou ale spočíva aj v tom, že sa dajú častokrát ideálne prispôsobiť konkrétnym požiadavkám, a to aj z hľadiska konkrétnych miestností. Môžeme totiž vyberať rôzne farby a teploty svetla:

Teplá biela (2800 až 3500 K) sa asi najviac podobá svetlu klasických žiaroviek. Vravíme o odtieni do žlta až oranžova a je to vhodná voľba do miestností, v ktorých radi relaxujete.

Biela (4000 až 5000 K) je v podstate neutrálna a dalo by sa povedať kompromis, ktorý najlepšie simuluje farbu prirodzeného denného svetla.

Studená biela (5500 až 6500K) pôsobí chladným dojmom a do bežných rodinných priestorov je spravidla až moc ostrá.

Publikováno v Nezařazené