Starý matrac ako nový

Ak nevlastníte matrac s pamäťovou penou, alebo iným povrchom, ktorý sa dokáže telu prispôsobovať, problém môže byť v preležaných miestach. Každý z nás sa v noci nevedomky ukladá do jednej, či dvoch obľúbených polôh. To spôsobí , že sa časom na našom matraci niektoré miesta zdeformujú. Ak chcete zažiť ten pocit, keď ste si matrac priniesli domov z obchodu, jednoducho ho otočte na opačnú stranu. Ak sa po čase situácia zopakuje, opäť ho prevráťte.

postel
 
Matrac patrí k jednému z najšpinavších predmetov v našej domácnosti. Možno si hovoríte, že do postele si líhate vždy vyumývaní a v čistej nočnej košeli. To je síce pekné, avšak počas noci sa každý z nás potí omnoho viac ako počas dňa. Tento pot putuje práve do matraca. Odpadáva nám koža a vlasy. Okrem toho, že už tento samotný, drobný odpad z nášho tela matrac znečisťuje, je potravou pre roztoče. Preto je potrebné, aby sme ho pravidelne a najmä dôkladne čistili.
 
Pri čistení dodržiavajte tieto zásady :
 

  1. Pred akoukoľvek manipuláciou s matracom, ho najprv poriadne povysávajte.
  2. Matrac nikdy nenamáčajte. Vlhkosť by sa dostala do vnútra, kde by sa mohla držať i niekoľko dní. To by spôsobilo iba množenie baktérií a roztočov. Nikdy teda nepoužívajte na drhnutie mokrú hubku.
  3. Ak chcete matrac vydezinfikovať a zbaviť nepríjemných pachov, použite sódu bikarbónu. Nevlhčite ju, len rozprášte po celom matraci. Nechajte pôsobiť približne pol hodiny a potom poriadne povysávajte.
  4. V prípade, že radšej používate zakúpené čistiace prostriedky. Zvoľte si sprej s dezinfekčnými účinkami. Ak ho budete aplikovať na matrac, použite ho len toľko, aby mohol matrac preschnúť v priebehu niekoľkých minút.
  5. Ak máte možnosť svoj matrac čistiť vonku, určite ju využite. Na vzduchu rýchlejšie preschne, zároveň sa poriadne vyvetrá a pri jasnom počasí, svoju prácu urobia aj slnečné lúče.

matrace
 
Venujte sa mu pravidelne
 
Najlepším riešením je prevencia. Preto je potrebné sa o svoj matrac starať pri pravidelnom upratovaní bytu, nie raz za rok. Pomôže, ak ho pri každej výmene posteľnej bielizne poriadne povysávate a necháte trošku prevetrať.
Ak chcete aby krásne voňal, nalejte do rozprašovača vodu, ktorú zmiešajte s troškou aviváže. Pri upratovaní môžete touto zmesou jemne postriekať i matrac.