Tuning ako hobby

Mať svoj koníček alebo hobby je výborný spôsob, ako tráviť čas. Ak máte rodinu, toho času je oveľa menej, ale i tak si určite vyhradíte nejakú tú chvíľu pre seba. Ideálne je, ak pre to má pochopenie manželka .
Dnes už má skoro každá rodina svoje auto, ktoré je v dnešnej dobe nutnosťou. Možno ste už zaregistrovali vo svojom okolí, alebo ste stretli na ceste auto, ktoré vyzeralo trochu inak, ako sériový model

audi

  • Malo spoilery
  • Upravené svetlá
  • Rozšírené blatníky
  • Športový výfuk
  • Pneumatiky široké ako valce

Mnohokrát je upravený aj motor. Auto je „vytunované“, čiže má za sebou tzv. tuning – úpravu, vyladenie.
Ľudia, ktorí majú v úprave svojho záľubu patria k tuningovým nadšencom, majú svoje internetové fóra, pravidelne organizujú zrazy, kde sa stretávajú s podobnými zanietencami a prezentujú ľuďom svojich upravených miláčikov.
Je viac druhov tuningu a je len na dotyčnom, ktorému akým spôsom si vylepší svojho miláčika. Niekomu stačí, keď si vylepší vzhľad svojho auta rôznymi spoilermi, prahmi, čím dosiahne agresívnejší, športový vzhľad auta.
Je mnoho firiem ktoré sa zaoberajú týmto druhom tuningu a je fakt si z čoho vyberať. Dôležitá je ale jedna zásada – menej je niekedy viac. Nič netreba preháňať a všetkého veľa škodí.
Poniektorí nadšenci si dávajú upraviť motor či už preprogramovaním riadiacej jednotky, tzv. chiptuning, alebo inštaláciou ladeného výfuku, ostrých vačiek, inštalovaním prepĺňania motora atd.
Treba však dať pozor na to, že takýmito zásahmi do motora síce zvyšujete výkon svojho tátoša, ale zároveň sa tým znižuje jeho životnosť, stúpa spotreba oleja, ale zároveň strácate aj záruku.

rychlost

Mnohí montujú do aút špeciálne športové tlmiče, auto doslova „posadia“ na cestu. Zlepšia tým jeho jazdné vlastnosti, auto dostane agresívnejší vzhľad, je prilepené na cestu, je to však na úkor jazdného komfortu.
Vzhľad sa dá vylepšiť aj obutím do širších nízkoprofilových gúm. Mnohé pripomínajú valce používané pri asfaltovaní ciest. Takisto si to však vyberá svoju daň v podobe menšieho pohodlia.
Zanieteným vyznavačom autotuningu sú všetky tieto nedostatky a výhrady ukradnuté. Investujú do toho nemalé peniaze, ale výsledok stojí za to. Každé vytunované auto je v podstate originál a o majiteľ je veľmi hrdý, ak sa na tuningovom zraze okolo jeho auta vytvorí skupina ľudí, ktorí sú jeho  „dielom“ nadšení. Je to dostatočná odmena za ich pekný, i keď finančne náročný koníček.