Čo už je matcha čaj asi viete, no viete aj ako sa pripravuje?

Tradičný čaj má aj tradičnú prípravu.

Síce by ste si povedali, že ho len zalejete horúcou vodou a dielo je dokonané, nie je tomu úplne tak. Na prípravu Matcha čaju potrebujete špeciálne náradie a ako na pripravu matcha caju https://www.totalvital.sk/matcha-priprava?

-Nádobu, pohár alebo hlbokú misku v ktorej budeme matcha prášok premiešavať. (Skrátka niečo, v čom sa vám bude ľahko miešať prášková konzistencia spolu s vodou, pretože to, ako rozmiešate matcha sa odzrkadlí na výslednej konzistencii a chuti)

-Matcha prášok. (Kúpite ho či už na internete, alebo v kamennom bio obchode)

-Bambusovú metličku (Pozor, ak nemáte bambusovú metličku, kovová kuchynská metlička vám nemusí matchu tak dobre premiešať a môžete cítiť kovovú pachuť, preto ako vhodná alternatíva je plastová metlička.)

-Vami voliteľné dochucovadlá (Nemusia ale môžu byť, matcha sa užíva hlavne kvôli tomu, že je pre organizmus veľmi prospešná, takže sa neodporúča miešať s inými látkami, no na jej chuť to má pozitívne účinky, takže tento krok je na vás)

čaj matcha

Ako prvé sa môžete rozhodnúť, či by ste si dneska chceli dať studený, osviežujúci nápoj, alebo len teplý, relaxačný čaj. Matcha sa totiž to môže podávať ako studená, tak aj teplá. Záleží len na vás, či preferujete studené, alebo teplé nápoje. Alebo taktiež to záleží od ročného obdobia. V zime by bolo určite dobré si dať horúci nápoj, no k bazénu sa hodí skôr osviežujúci s kockami ľadu.

Potom si zoberte pohár, alebo hlbokú misku v ktorej si rozmiešame matcha prášok. Množstvo tu záleží na vás, no keďže matcha obsahuje kofeín, nemali by ste to preháňať.
Odporúčaná dávka sú dva gramy na max 2,5dcl vody. No ak sa vám nechce merať dané hodnoty, stačí vám jedna alebo dve čajové lyžička prášku do vami zvoleného pohára.

matcha čaj

Keď už máme za sebou gramáž, tak ideme na časť zalievania, tu si zvoľte či chcete studený, alebo teplý matcha čaj. Ak je vaša odpoveď studený čaj, tak si len zalejte matcha prášok a začnite bambusovou metličkou rozmiešavať prášok, aby sa vstrebal s vodou. Ak je vaša odpoveď ale horúci matcha čaj, tak by ste mali vedieť, že odporúčaná teplota je 60-70 °C. Ak nemáte teplomer, tak vám stačí vedieť, že voda nemá dosiahnuť bod varenia Taktiež by nemala začať ani len bublinkovať. Mala by byť horúca, no nepriveďte ju do varu. A rovnako ako pri studenej verzii, aj pri tejto len matcha prášok zalejte, a začnite bambusovou metličkou miešať. Pri miešaní si dávajte obzvlášť pozor na to, aby ste premiešali všetky okraje pohára/misky, keďže sa vám môže matcha prášok prilepiť na dno, či okraje, a nemusí sa vám preto dobre rozmiešať. Bambusovú metličku odporúčam okamžite umyť, a dobre vysušiť. Keďže ide o bambus, nemala by ostávať dlho vlhká a preto tento krok neodkladajte.

A hotovo, akonáhle ste domiešali, získali ste matcha čaj. Originálny, tradičný a pravý nápoj.