Plastové alebo hliníkové okná? Každému môže vyhovovať niečo iné

Ak sa rozhodneme pre kúpu nových okien, pravdepodobne počítame s tým, že nám vydržia minimálne 20 – 30 rokov, čiže ide viac menej o investíciu do budúcnosti a nášho bývania, prípadne do zveľadenia firmy či podniku. V prípade hliníkových okien dokonca vravíme o životnosti takmer 100 rokov, no podstatným faktorom je tiež hlinikove okna cena, kedy zasa naopak veľa ľudí uprednostní variant okien plastových.
Budova, okná, architektúra
· Aj v tomto prípade, respektíve výberom medzi i oknami plastovými alebo hliníkovými nájdeme špecifické a rozdielne vlastnosti.
Konkrétne pozitívne ako aj slabšie stránky a preto je vhodné uvedomiť si, čo vlastne od okien očakávame. Dlhú životnosť, dizajn, kvalitné izolačné vlastnosti alebo prístupnú cenu? Žiaľ, pri výbere musíme zvoliť iba niektoré z týchto priorít a podľa nich následne zúžiť výber na konkrétnu kategóriu. Dôležitú úlohu teda zohráva tiež materiál.
Interiér, stôl a stolička, okná
Najčastejšími materiálmi pri výbere okien sú plast, hliník a drevo, ale v nemalom počte vidíme tiež zaujímavé kombinácie ako napr. hliníka s drevom či plastom. Takisto je známe, že originálne prevedenie hliníkových okien je z hľadiska kúpy finančne náročnejšie, avšak treba zohľadniť aj iné vlastnosti a celkový efekt na čele so životnosťou a náročnosťou údržby.
· V tomto ohľade hliník dominuje, aj napriek pomerne jednoduchej údržbe dokáže tento typ okien vydržať viac než 80 rokov (cca 80 až 100). Celé desaťročia si pritom drží svoju nemennú eleganciu a nie sú viditeľnejšie vizuálne známky opotrebenia.
· Vsadiť na hliník je v podstate jedinou doporučenou voľbou, pokiaľ máte záujem o rozmerovo väčšie okná, s ktorých váhou a držaním si bezstarostne poradí.
Obývačka, kreslá, gauč, okná
Naopak pokiaľ vám ide o akúsi klasickú alebo radovú voľbu za výhodnú cenu, favoritom je prevedenie vo forme hliníkových okien, ktoré sú praktické a disponujú skvelými izolačnými vlastnosťami. Ich životnosť sa odhaduje na cca 35 – 45 rokov. Ani v tomto prípade však nie je údržba náročná