Prichádza nám leto a s ním aj problémy so spánkom. Ako tomu zabrániť?

Prichádza nám leto a s ním všetko pozitívne, no ako to tak býva, treba rátať i s určitými nevýhodami. Je rozdiel, ak svieti slniečko, je príjemných 25 stupňov a vy ste niekde pri vode, alebo či je takmer 40 stupňov a ste takmer udusení vo vlastnej posteli, v ktorej večer nemôžete zaspať. Áno, žiaľ, toto je jeden z tých problémov, ktoré so sebou letný čas prináša, nadmerné dusno a problémy so spaním. V miestnosti je teplo, dusno, telo sa pod vankúšmi potí, je nemožné príjemne zaspať. Ako prvé nás napadne, vytvorme si prievan. Je to síce bieda, hľadať cez leto závan chladnejšieho vzduchu, aj napriek tomu sa však snažme pred spaním miestnosť vyvetrať otvorenými oknami. Ak je to ale viac-menej márne, skúsme nasledovné triky.

spáenk

Viacerí cítime potrebu spať v tomto období úplne nahí. Je to jedno z funkčných riešení, no najmä ženy s touto praktikou zrejme pocítia určitý podvedomý morálny problém, čo k pohodlnému spánku nepomôže. V oboch prípadoch by tak bolo ideálne bavlnené pyžamo. Bavlna má totiž vlastnosť neudržiavať teplo. Muži môžu siahnuť aj po šortkách a tielku.

Okrem vhodného pyžama sa ale na pohodlnom spaní preukáže i teplota nášho vlastného tela. Dopriať si pred spánkom chladnejšiu sprchu je tak jednou z efektívnych postupov. Síce uznávam, že pôjde iba o krátkodobé ochladenie, ale po takejto sprche sa telo počas noci bude potiť podstatne menej. Ak si už konečne ľahneme do postele, ruky sa snažme mať oddelené od tela, aby sa ho nedotýkali, vzájomne oddelene sa skúsme držať i nohy.

Tieto postupy by nám ale zatiaľ neboli moc platné, ak by sme ležali v posteli s hrubými návlečkami a hrubými prikrývkami, ktoré sme využívali ešte počas chladnejších nocí. Musí nastať zmena. Pokúsme sa tak ustlať iba tenkú deku, ktorá bude náhradou hrubého vankúša a hrubé návlečky pod hlavou vymeňme za tie najtenšie. Zbaviť sa budeme musieť i plyšiakov /:

sen

Ak sme sa zmierili s pocitom zbavenia sa plyšiakov a hrubého vankúša, ako vhodný nástroj nám ešte pomôže vlhký uterák, ktorý položíme na suchší a takto ho zavesíme do okna pri ktorom spíme, alebo použijeme mokrú osušku.

Publikováno v Nezařazené