Split

Medzi najkrajšie chorvátske mestá patrí bez pochýb Split. Split leží v južnej Dalmácii na pobreží Jadránskeho mora. Split je aj tretím najväčším prístavom v oblasti stredozemného mora a v prístave, ktorý sa nachádza takmer v centre historického mesta môžete okrem veľkých trajektových lodí Jadrolinija vidieť aj prekrásne luxusné jachty z celého sveta. Keď sa vyberiete z prístavu do malebného prímorského mesta ocitnete sa na korze popri Jadránskom mori, ktoré je plné kaviarničiek a reštaurácii, kde si jednoducho musíte vychutnať atmosféru leta a dať si v jednej z nich niečo osviežujúce alebo aspoň jeden dobrý sladoled (zmrzlinu).

Split

Toto čarovné nábrežie sa nazýva Riva a je vystavaná podľa francúzskeho modelu. Môžete o nej počuť aj v mnohých dalmatínskych piesňach. Keď sa vyberiete ďalej do úzkych uličiek splitského centra natrafíte na Diokleciánov palác. Dôležitou časťou tohto paláca bolo mauzóleum, ktorý je počas neustále sa meniacej histórie prerobený na katolícky kostol a patrí medzi najstaršie stavby v Európe a tiež je na zozname Unesca. V letnej sezóne každý deň presne na poludnie sa môžu všetci tešiť na pozdrav a prejav samotného Diokleciána a zábavné divadielko, ktoré si pripravili pre turistov miestni obyvatelia.

trhovisko

Okrem historického centra tu nájdete aj plno malých obchodíkov a butikov, ktoré lákajú svojich turistov krásnymi výkladmi v malých kamenných uličkách, v ktorých sa radi ukryjete pred horúcim slnkom. Ak máte viac času určite sa oplatí pozrieť si aj miestne trhovisko, kde môžete ochutnať rôzne miestne špeciality za najnižšie ceny. Na trhovisku nájdete okrem klasickej zeleniny, ovocia a oblečenia aj rôzne druhy syrov, mliečnych výrobkov, údenín, ale aj sladkých koláčov, med, a hlavne, domáci olivový olej, olivy, levanduľu a rôzne produkty z nej, ktoré sú pre Chorvátsko také typické.