Technické vynálezy v 19. storočí

1.
V roku 1817 vytvoril nemecký profesor Karlz Drez prvý dvojkolesový skúter, ktorý nazval „chodiacim strojom“. „Auto“ malo volant a vyzeralo to ako bicykel bez pedálov. Lalman sa rozhodol vybaviť „stroj“ pedálmi na prednom kole. Odvtedy sa bicykel dostal do priemyselnej výroby. V roku 1862 francúzsky výrobca invalidných vozíkov Pierre Dunlop vynašiel nafukovacie pneumatiky vyrobené z gumy a bicykle sa stali oveľa pohodlnejšími.

nápad

2.
Po prvýkrát sa železničné podzemie (metro) objavilo v Londýne v roku 1860. Jej „kmotrom“ bol britský inžinier John Fowler. Vo svojich konštrukčných vlakoch uviedli do pohybu malé parné lokomotívy, takže metro bolo dymové a dusné.

3.
V roku 1895 sa z obrazovky objavila lokomotíva hneď do haly. Publikum vyskočilo z miest, kričalo s hrôzou – nikdy predtým nevideli film! Autori prvého filmu a vynálezcovia filmovej kamery boli bratia Auguste a Louis Lumiere. Fotoaparát nasníma záber na pohyblivý film a fotoaparát ho reprodukuje rovnakou rýchlosťou – 24 snímok za sekundu. Takže ľudské oko nerozlišuje oddelené obrázky, ale vidí neustály pohyb.

4.
V roku 1810 vynašiel Angličan Peter Durand prvú plechovku. Plechovky boli vyrobené z obyčajného železa. Plechovky boli extrémne ťažké, nepríjemne sa otvárali (pomocou kladiva a dláta), ale boli oveľa spoľahlivejšie ako tie sklenené.

dalekohled

5.
V roku 1885 Charles Cretors z Chicaga vynašiel stroj na výrobu popcornu. Ide o to, že vo vnútri každého obilného zrna je kvapka mäkkého škrobu, v ktorej je uzavretá voda. Keď sa zrnko ohreje, voda sa varí, para rozbije škrupinu a zrno sa otvorí a zväčší sa. Pre nás už nič zaujímavé však?

6.
Hoci sa v Rusku objavil kaleidoskop koncom 18. storočia. Vyvinul ho veľký ruský vedec Michail Lomonosov, bohužiaľ jeho vynález nebol patentovaný. Zákon o patentoch bol prijatý až v roku 1812.

Publikováno v Nezařazené