Do galérie

Prečo?
Čo dnes láka ľudí do galérie? V zásade sa predsa nezmenili, tu visí pár obrazov, tu sú nejaké sochy, zopár ľudí sa tlačí pred jedným dielom. Aj v tom tkvie to čaro, atmosféra, ktorá tam panuje sa uchovala i napriek rýchlosti modernej doby a jej informačných technológií. To samozrejme neznamená, že je to miesto, ktoré "zamrzlo" v čase. Kaviarnička alebo čajovňa a príjemná hudba dnes nechýbajú v žiadnej väčšej galérií. Pre menej náročnejších existujú aj obchody so suvenírmi. Galérie sú skvelým miestom kde si môžete vychutnať umenie vo všetkých jeho formách. Ak ich niekto označuje za nudné, pevne verím, že v žiadnej nebol alebo má silný odpor k umeniu a kultúre. Vyrazte si na výlet s rodinou, pokochajte sa, urobte radosť tomu druhému, dôvod prečo ísť do galérie sa nájde omnoho ľahšie ako dôvod prečo nie.

galerie

Pravý znalec
Na návštevu galérie nemusíte byť žiadnym odborným znalcom či profesionálom, kunsthistorici nie sú jediní návštevníci týchto zariadení. Úplne postačí aspoň minimálni vzťah k umeniu, je prirodzené, že u každého obrazu nebudete stáť a rozmýšľať akou technikou je namaľovaný, v ktorom období života ho autor vytvoril, ale už keď poviete, že tento je pekný a tento vo mne vyvoláva skôr negatívne emócie, tak prejavujete svoje estetické cítenie. Pri otázke umenia je pravým znalcom každý človek bez výnimky a aj bez akademického titulu. Využite konkrétne výstavy, zoznámte sa s rôznymi smermi a kto vie, možno sa vám zapáči niektorý zo slávnych autorov a prebudí vo vás milovníka umenia. Aj ten najpovolanejší expert s najviac titulmi musel niekde začať.

obrazy

Skvelé miesta
Galérie svetového formátu ako Ermitáž v ruskom Petrohrade, ktorá v sebe spája cez 3 milióny artefaktov, parížsky Louvre, s legendárnou Monou Lisou, alebo Metropolitné múzeum umenia v americkom New Yorku sú skutočnou lahôdkou pre tých najnáročnejších. Cestovať za nimi sa však oplatí. Pokiaľ začínate, určite je na mieste lokálna kultúra. Slovensko je krajina s množstvom nádherných múzeií a galérií, dovolím si z nich spomenúť Slovenskú národnú galériu v Bratislave, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Považská galéria umenia v Žiline či Východoslovenská galéria v Košiciach. Stačí cestovať s otvoreními očami a nevyhýbať sa týmto skvelím miestam, centrám kultúry doma i v zahraničí.