Inteligentná domácnosť sa o pár rokov môže stať štandardom bežného bývania

Prídavné meno smart (inteligentý) už nespájame len s mobilmi alebo TV, postupne začíname byť svedkami prelomového technologického riešenia, akým budeme ovládať našu domácnosť v najbližších rokoch, prakticky už dnes. Vravíme o tzv. smart (inteligentných) domácnostiach .

inteligentní domácnosz

Na území Slovenska a v okolitých štátoch táto moderná alternatíva ovládania domácich spotrebičov na diaľku ešte nie je zaužívaná alebo zatiaľ vravíme skôr o ojedinelých prípadoch, no všetko napovedá tomu, že o niekoľko rokov by sme sa k tomuto spôsobu bývania mohli vo veľkom pripojiť aj my. Pravdepodobne sa len čaká na dostupnejšie ceny a ďalším faktorom môže byť fakt, že ide o relatívne novú štruktúru, než na akú sme boli donedávna zvyknutí. Takisto je relatívne málo služieb, ktoré by nám túto inštaláciu momentálne poskytovali.

V skratke ide o vzájomné prepojenie všetkých smart zariadení vo vašom dome, ktoré sa budú dať ovládať veľmi praktickým spôsobom- stačí vám len smartfón alebo tablet. Týmto spôsobom vo forme prenosného zariadenia môžete ovládať celú domácnosť a jej spotrebiče na diaľku pomocou internetu.

Aké sú hlavné výhody inteligentnej domácnosti?
Úspora a kontrola– Aj napriek tomu, že sa dnes investícia do tejto technológie môže zdať ako drahšia záležitosť, po jej zavedení už následne len šetríme. Prevádzka spotrebičov bude efektívnejšia a zároveň úspornejšia, veď spomeňme napríklad možnosť nastaviť harmonogram vypínania a zapínania. O úspornejšie bývanie sa postará aj inteligentný termostat, ktorý v prípade, ak odídeme z domu teplotu automaticky zníži a naopak, ak sa vrátime, zvýši ju na komfortný stav. Každopádne ovládanie máte v rukách vy a ako si tieto zariadenia vopred nastavíe, tak budú následne fungovať bez nutnosti ďalšieho pravidelného zásahu. Pod kontrolou môžete mať napríklad vlhkosť a teplotu domácnosti, ktoré môžete regulovať na diaľku, teda aj z práce alebo školy.

domácnost

Zábava a pohodlie– Inteligentná elektronika vám automaticky spustí váš obľúbený hudobný playlist, spustí stream, nahrá vysielanie, kanvica sa samostatne vypne,… skrátka domácnosť a jej smart spotrebiče doslova chytia inteligenciu a váš manuálny zásah nebude potrebný.

Publikováno v Nezařazené