Youtuberi – požehnanie, či pohroma?

V poslednej dobe sa veľmi rozšíril pojem „youtuber“, je to autor videí, ktorí ich zverejňuje na webovom portály zvanom Youtube. Videá tu môže zdieľať skutočne každý bez akéhokoľvek obmedzenia. Tieto videá sa potom dostávajú na verejnosť, ktorú veľmi ovplyvňujú, a samozrejme, ako všetko vedia ovplyvňovať pozitívne, ale aj veľmi negatívne.

interakcie.jpg

Treba mať neustále na pamäti fakt, že na tento portál dokáže zverejňovať videá skutočne každý, treba si preto dávať veľký pozor, čo sledujeme, od koho to pochádza, a ak informáciám a názorom daného človeka veríme, najprv si ich pravdivosť poriadne overiť. Veľký problém totižto nastáva najmä vtedy, keď títo autori videí začnú zverejňovať názory, ktoré sú skôr manipulatívne a v skutočnosti slúžia iba ako obyčajný nástroj propagandy.

smarthphone.jpg

Je veľkou pravdou, že youtuberov v dnešnej dobe sledujú skutočne obrovské masy ľudí, ktoré sledujú a stotožňujú sa z ich názorom. Pravda je vo všeobecnosti však skôr taká, že ich názor nezdieľajú preto, lebo s ním súhlasia, ale len kvôli jednoduchému efektu davovej psychózy – to, čo je virálne, populárne a obľúbené je správne. Je to však skutočne tak? Netreba zabúdať nikdy na mnoho aspektov, ktoré sa skrývajú za oponou, alebo mimo obrazovky kamery, ktorá sníma. Pretože to, aké má daný človek dôvody, že hovorí to, čo hovorí môžu byť najrôznejšie. Vo väčšine prípadov ide viac o zaplatené reklamy a obyčajnú manipuláciu.
Potom sa stávajú veci, že mladí ľudia, ktorí týchto autorov videí sledujú iba systematicky berú z nich na seba názory, s ktorými sa začnú stotožňovať a v skutočnosti ani sami možno nevedia prečo. Je to tak preto, že ich youtube akoby vychovával a teda im ukazuje tú „správnu“ životnú cestu. Je však takáto forma výchovy skutočne prospešná a názory, ktoré títo ľudia prevezmú sú skutočne pravdivé a plynúce z ich vlastnej hlavy?