Zdravie a Vaše pracovisko

Každý zamestnávateľ má povinnosť dbať o bezpečnosť a zdravie každého svojho zamestnanca. Najrizikovejšie sú zamestnania sedavá a naopak zamestnania fyzicky náročná a to hlavne pri dlhšej a opakovanej pracovnej dobe. V súvislosti s pracovným procesom najčastejším ochorením sú kardiovaskulárne problémy, ďalej psychické a neurologické. Častá je cukrovka, obezita alebo poruchy tukového metabolizmu.
 sledování monitoru
Sedavé zamestnanie
V súvislosti s kancelárskou prácou sa najviac hovorí o problémoch pohybového ústrojenstva, ako sú bolesti krčnej a hrudnej chrbtice, obezita, poruchy trávenia a tiež vady očí. Predísť negatívnym vplyvom sedavého zamestnania možno vhodným pravidelným pohybovým režimom, správnym stravovaním s dostatkom ovocia a zeleniny. Nesmieme ani zabúdať na dostatočný pitný režim a prísun vitamínov a minerálov. Zdravie je možné v pracovnej dobe udržať aj pravidelnými prestávkami, ktoré by sme si mali robiť maximálne po dvoch hodinách na minimálne päť až desať minút.
stejné informace
Stolný počítač
Pri kancelárskych povolaniach je veľmi namáhaný zrak. Ako predísť ťažkostiam so zrakom? Ak pracujete s počítačom, obrazovka by nemala blikať, nemal by byť nastavený moc veľký jas a farebný kontrast. Obrazovka by mala byť najmenej 40 centimetrov pred očami. Každý, kto pracuje s počítačom, by mal mať možnosť si monitor natočiť podľa svojich potrieb a podmienok.

Pracovný stôl
Pracovný stôl, doska aj odkladací priestor by mal byť z matného materiálu aby neodrážal svetlo. Výška pracovnej roviny musí zodpovedať telesným proporciám zamestnancom. Pri práci v sede je optimálna výška pracovnej dosky nad stoličkou 22 až 31 cm u mužov a 21 až 30 cm u žien.
výpisky z pc
Psychika
Psychická záťaž je ďalším podceňovaným faktorom, ktorý sa podpisuje na našom fyzickom zdraví. Dlhodobé pôsobenie stresu, môže spôsobiť okrem iného zmeny fyziologické, ako sú zmeny krvného tlaku, ťažkosti s dýchaním, svalové napätie a v neposlednom rade problémy s trávením. Môže sa objaviť úzkosť, depresia, agresivita alebo naopak nižšia sebaistota. Podobné ťažkosti môžu viesť a často vedú až k syndrómu vyhorenia.